Ата-аналарға кеңес: Балаларға ҰБТ-ға дайындалуға қалай көмектесуге болады.

-Балаңыз емтиханнан қанша балл алады деп уайымдамаңыз, емтиханнан кейін балаңызға сын айтпаңыз. Балаңызға ұпай саны оның қабілеттерінің тамаша өлшемі емес деген идеяны сіңіріңіз.

- Емтихан қарсаңында балаңыздың алаңдаушылығын туғызбаңыз – бұл тест нәтижесіне кері әсер етуі мүмкін. Ата-ананың толқуы әрқашан балаға беріледі, ал егер ересектер шешуші сәтте өз эмоцияларын жеңе алса, жас ерекшеліктеріне байланысты бала эмоционалды түрде «бұзауы» мүмкін.
- Балаларды жақсы істеп жатқандары үшін мадақтау арқылы мадақтау.
- Өзіне деген сенімділігін арттырыңыз, себебі бала сәтсіздіктен қаншалықты қорқатын болса, соғұрлым қателесу ықтималдығы артады.
- Баланың әл-ауқатын қадағалаңыз, уақытында шамадан тыс жұмыс істеу салдарынан баланың жағдайының нашарлауын сізден басқа ешкім байқай алмайды және алдын алады.
- Баланың дайындық режимін бақылаңыз, шамадан тыс жүктемелерден аулақ болыңыз, оған сабақты демалыспен алмастыру керектігін түсіндіріңіз.
Үйде жаттығуға ыңғайлы орынмен қамтамасыз ету, үйде ешкімнің кедергі жасамауын қадағалаңыз.- Баланың тамақтануына назар аударыңыз: қарқынды психикалық стресс кезінде оған құнарлы және әртүрлі тағам және дәрумендердің теңгерімді кешені қажет. Өнімдер: балық, сүзбе, жаңғақтар, кептірілген өрік және т.б. миды ынталандыру.
-Балаларға оқу тақырыптарын күні бойынша жіктеуге көмектесіңіз - Балаңызға емтиханға қалай дайындалу керектігін үйретіңіз. Барлық деректі материалды жаттап алудың мағынасы жоқ, негізгі тұстарды қарап, материалдың мағынасы мен логикасын ұстану жеткілікті. Зерттелетін материалды жоспарға сәйкес орналастыра отырып, қысқаша схемалық үзінділер мен кестелер жасау өте тиімді. Егер ол қалай екенін білмесе, оны іс жүзінде қалай орындағанын көрсетіңіз. Негізгі формулалар мен анықтамаларды қағаз бетіне түсіріп, үстелдің үстіне, кереуеттің үстіне, асханаға және т.б.
- Пән бойынша әртүрлі тест тапсырмаларын дайындаңыз (қазір тест тапсырмаларының көптеген әртүрлі жинақтары бар). Баланы тестілеуге арнайы оқыту үлкен маңызға ие, өйткені бұл форма ол үйренген жазбаша және ауызша емтихандардан ерекшеленеді. Тест тапсырмалары бойынша оқыту кезінде алдын ала балаңызды уақытында бағдарлауға және оны тарата білуге ​​үйретіңіз. Сонда бала бүкіл сынақ бойы зейінін шоғырландыру мүмкіндігіне ие болады, бұл оған жан тыныштығын береді және шамадан тыс алаңдаушылықты жеңілдетеді. Егер бала сағат тақпаса, оған емтиханға сағатты беруді ұмытпаңыз.
- Емтихан қарсаңында балаңыздың жақсы демалып, демалуын және жеткілікті ұйықтауын қадағалаңыз.
Емтихан кезінде балаларды мыналарға назар аударуға шақырыңыз:
- оның қандай тапсырма түрін қамтитынын көру үшін барлық сынақты көзбен өткізіңіз, бұл жұмысқа дайындалуға көмектеседі;
- сұрақты соңына дейін мұқият оқып, оның мағынасын түсіну (тестілеу кезіндегі әдеттегі қателік - соңына дейін оқымау, бірінші сөздерге сәйкес олар жауапты қабылдап, оны енгізуге асығады);
- егер сіз сұрақтың жауабын білмесеңіз немесе сенімді болмасаңыз, оны өткізіп жіберіп, кейінірек қайта оралу үшін оны белгілеңіз.
- егер сіз берілген уақыт ішінде сұраққа жауап бере алмасаңыз, интуицияңызға сүйеніп, ең ықтимал нұсқаны көрсеткеніңіз жөн.
Есіңізде болсын: ең бастысы - баланың күйзелісі мен алаңдаушылығын азайту және сабаққа қолайлы жағдай жасау.

Жаңартылған күні: 02.03.2023 23:42
Құрылған күні: 02.03.2023 23:42